System rolet
podtynkowych SP, SP-E

Rolety zewnętrzne (żaluzje zwijane) to praktyczny system, który chroni nas na trzy sposoby: doskonale izoluje termicznie, chroni prywatność i spokój, a także zapewnia skuteczną barierę antywłamaniową. Czoło skrzynki jest jednocześnie podkładem pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk, klinkier, etc.), dzięki czemu pozostaje ona niezauważalnym elementem fasady. Elementy systemów SP i SP-E nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi i nadproża, nie naruszając tym samym bilansu energetycznego budynku.

Certyfikaty

Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI) docenił właściwości rolet w systemach Aluprof SP i SP-E.

Organizacja ta wydała właśnie certyfikat dla skrzynek o wielkości 165, które w obu systemach, przy spełnieniu wymagań montażu zgodnych z certyfikatem mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Rolety SP i SP-E to systemy podtynkowe, w których skrzynka jest zabudowana a jej czoło stanowi jednocześnie podkład pod materiał wykończeniowy. Taka konstrukcja sprawia, że elementy rolety nie ingerują w konstrukcję okna ani nadproża, dzięki czemu szczelność budynku pozostaje nienaruszona.

Systemy SP i SP-E zostały opracowane by zapewnić ochronę przed ucieczką ciepła a jednocześnie estetyczne wykończenie elewacji.

Cieszymy się, że skrzynka roletowa 165 uzyskała certyfikat Instytutu Domów Pasywnych – to pierwszy certyfikat PHI dla polskiej firmy w tej grupie produktów. Rozwiązanie to jest również pierwszym tak uniwersalnym systemem w bazie komponentów pasywnych Instytutu – mówi Piotr Gustof , kierownik działu rozwoju systemów rolet w Aluprof S.A.

Co ważne, prawidłowy montaż umożliwia wykorzystanie każdego okna, spełniającego wymagania Instytutu Domów Pasywnych, którego współczynnik przenikania ciepła okna Uw jest niższy od 0,80 W/(m2K) natomiast współczynnik Ug szyby nie przekracza poziomu 0,70 W/(m2K).

W ofercie dostępna jest także bogata paleta kolorów profili rolet, można je zatem idealnie dopasować do elewacji.

Profile

Kolorystyka

Colors do not faithfully reproduce the actual colors. Availability of colors depends on the type of profile.
* Special color – on request. On request can be painted in any RAL color.

Sterownia

Sterowanie ręczne (napęd ręczny) jest obecnie rozwiązaniem najbardziej popularnym, ekonomicznym.

W swojej ofercie z napędów ręcznych posiadamy:

 • zwijacze na linkę lub pasek
 • kasety z przekładnią korbową
 • korby
 • sprężyny

Zwijacze ręczne stosuje się najczęściej do obsługi rolet typowych, o stosunkowo niewielkich rozmiarach.

Sterowanie elektryczne (napęd elektryczny) jest rozwiązaniem nieco droższym, ale znacznie wygodniejszym. Jest to sterowanie całkowicie automatyczne, które podnosi i opuszcza pancerz rolety za pomocą siłownika elektrycznego. Siłowniki elektryczne zapewniają maksymalną wygodę obsługi rolet. Dzięki możliwością sterowania mamy do wyboru:

 • sterowanie centralne – z jednego miejsca dla wszystkich rolet
 • sterowanie indywidualne – z jednego miejsca dla jednej rolety.

Dzięki najnowszej technologi mogą Państwo skorzystać z zegara sterującego, który automatycznie podniesie i opuści pancerz rolety o ustalonej godzinie.

Dodatkowo mając do wyboru sterowanie radiowe lub przewodowe dajemy Państwu pełną elastycznosć rozwiązań:

 • sterowanie radiowe (bezprzewodowe) – nie wymaga dodatkowe okablowania, przez co nasze sciany są nienaruszone i możemy to sterowanie zastosować w dowolnym miejscu w domu. Polecenia odnośnie opuszczenia, podniesienia czy też zatrzymania rolety sa przesyłane do siłownika przy pomocy pilota lub nadajnika naściennego. Ten typ sterowania pozwala nam na nieograniczoną możliwość konfiguracji.
 • sterowanie przewodowe – możliwość obsługi rolety za pomocą  przełącznika klawiszowego, kluczowego lub obrotowego (przełączniki mogą być z podtrzymaniem lub bez podtrzymania). Dzięki wykorzystaniu systemów sterowań istnieje możliwość skonfigurowania wielu indywidualnych rozwiązań.

Siłowniki elektryczne wchodzące w skład automatycznego sterowania zapewniają maksymalną wygodę obsługi rolet.

Nawiewniki

Nawiewnik to urządzenie, które umożliwia doprowadzenie powietrza do pomieszczeń w których zastosowana jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna wywiewna lub hybrydowa. Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać świeże powietrze w sposób ciągły, w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Należy pamiętać, że nawiewniki montujemy w pokojach i ewentualnie w kuchni, następnie powietrze przepływa przez całe mieszkanie do pomieszczeń z kanałami wentylacyjnymi (kuchnia, łazienka, WC), gdzie jest usuwane na zewnątrz wraz z powstałymi zanieczyszczeniami.

Ze względu na działanie wyróżniamy:

HIGRO™ – nawiewniki higrosterowane- urządzenie sterowane automatycznie, posiadają czujnik (taśma poliamidowa), który analizuje zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu i zmienia otwarcie nawiewnika. Wilgotność względna zależy m.in. od poziomu zanieczyszczenia powietrza wynikających z wykonywanych czynności, takich jak oddychanie, pocenie się, pranie, gotowanie, suszenie itp. Im wyższa wilgotność względna, tym bardziej otwarty nawiewnik i większy napływ powietrza do pomieszczenia.

Nawiewniki reagują na zmiany w zakresie wilgotności względnej od 30 do 70%. Prawidłowo działający nawiewnik dostarcza określoną minimalną ilość powietrza dla wilgotności do 30%, w przedziale 30-70% przepływ ulega stałemu zwiększeniu, a po wyżej 70% dostarczana jest maksymalna ilość powietrza określona dla danego produktu. Nawiewniki higrosterowane nie wymagają obsługi użytkownika, jednak w większości przypadków posiadają możliwość ustalenia blokady w pozycji przepływu minimalnego.

PRESO – nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące, wielkość przepływu zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wraz ze wzrostem różnicy ciśnienia zwiększa się napływ powietrza. Każdy nawiewnik, aby mógł być zaliczony do tej grupy musi posiadać ograniczenie – blokadę w okapie lub nawiewniku, która przy określonej wydajności nie pozwoli na zwiększenie przepływu, np. w przypadku silnego podmuchu wiatru. Nawiewniki ciśnieniowe dodatkowo mogą być wyposażone w ręczną blokadę ograniczającą przepływ do minimum.

NOTO – nawiewniki sterowane ręcznie- użytkownik reguluje stopień otwarcia nawiewnika, a więc zmieniając położenie przepustnicy decyduje o ilości dostarczanego powietrza. Nawiewniki sterowane ręcznie nie chronią jednak przed nadmiernym napływem powietrza oraz nie uwzględniają zmian parametrów powietrza wewnętrznego.

Wentylacja dostosowana do potrzeb

 •  powietrze nawiewane jest w zależności od zapotrzebowania,
 •  jest uzależnione najczęściej od:
  • pory dnia,
  • temperatury powietrza w pomieszczeniu,
  • ilości osób przebywających w mieszkaniu,
  • od wykonywanych czynności,
 • ogranicza straty ciepła w pomieszczeniach nieużywanych,
 • umożliwia sprawną wentylację w miejscach, gdzie jest to konieczne,
 • zapewnia komfort użytkowników

www.nawiewnik.pl – więcej dostępnych informacji o nawiewnikach

Nawiewniki Renson

Nawiewnik typ TC60, z przekładką termiczną, bez możliwości samoregulacji, przeznaczony do montażu na szybie. Część wewnętrzna, perforowana 2,7 x 18,5 mm , jako element zabezpieczający przed przenikaniem owadów.Nawiewnik TC60 wyposażony jest w przeponę wykonaną z PVC, która umożliwia sterowanie przepływem powietrze przez nawiewnik. Przestawienie jej za pomocą dźwigni, umożliwia uzyskanie maksymalnego przepływu lub zamknięcie urządzenia.

Charakterystyka:

 • Korpus aluminiowy (AlMgSi 0,5)
 • Końcówki boczne ze specjalnego tworzywa (ASA)
 • Dostępny w anodzie naturalnej E V1
 • Paleta RAL wg. wyboru jak również bikolor
 • Do zakupu w dłużycach 6000 mm lub na wymiar

ROLETY ZEWNĘTRZNE PODTYNKOWE

Rolety zewnętrzne podtynkowe stworzono z myślą o nowoczesnym budownictwie. Skrzynki rolet znajdują się pod tynkiem, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Pozostałe elementy doskonale wkomponowują się w zewnętrzne elewację budynku stanowiąc jej integralną całość. Ponadto elementy zewnętrzne można dopasować kolorystycznie np. do ram okiennych, gdyż dostępne są we wszystkich barwach palety RAL. Systemy podtynkowe sprawdzą się również jako rolety do okien z nawiewnikami.

Dlaczego rolety zewnętrzne podtynkowe są najlepszym rozwiązaniem?

Rolety zewnętrzne podtynkowe charakteryzuje duża estetyka wykonania oraz nowoczesny design. Skrzynka dyskretnie wkomponowuje się w fasadę budynku nie ingerując we wnętrze domu. W systemach podtynkowych zewnętrznych konserwacja i serwis rolety nie stanowią problemu, gdyż klapa rewizyjna znajduje się w dolnej części skrzynki. Ponadto elementy podtynkowe nie wpływają na konstrukcję okna, drzwi ani nadproża, co zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną oraz nie zaburza bilansu energetycznego budynku. Rolety zewnętrzne podtynkowe pozwalają wręcz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania zimą, gdyż minimalizują utratę ciepła. Z kolei latem zapewnią chłód zatrzymując promienie słoneczne na zewnątrz. Bez wątpienia atutem rolet zewnętrznych jest również możliwość sterowania ręcznego lub elektrycznego przewodowego i bezprzewodowego.

Jak wybrać rolety do okien z nawiewnikami?

Posiadanie okien z wywietrznikami wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z rolet czy żaluzji. Nawiewnik jest to urządzenie, które pozwala doprowadzić do pomieszczeń świeże powietrze nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Decydując się na tego rodzaju okno warto zainteresować się również jakie rolety możemy wówczas zastosować. Jako rolety do okien z nawiewnikami świetnie sprawdzają się systemy podtynkowe, których zalety opisaliśmy powyżej. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Posiadając okna z wywietrznikami z powodzeniem można zamontować mini rolety, rolety w kasecie, czy popularny model dzień/noc – wystarczy zainstalować je niżej niż przy standardowym montażu. Jak widać wybierając rolety do okien z nawiewnikami nie istnieje wiele ograniczeń. Wystarczy pamiętać, by roleta nie kolidowała z wywietrznikiem.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close