Przedłużenie sezonu na świeżym powietrzu, a do tego jeszcze na terenie swojego domu jest w zasięgu ręki. Zamontowane zadaszenie tarasu chroni przed deszczem, mocnym słońcem i pozostałymi wahaniami pogodowymi, a przy tym wzbogaca przydomową przestrzeń o dodatkowe miejsce do spędzenia w nim czasu. Na rynku znajduje się wiele opcji, które można spersonalizować pod własne gusta. Ich wybór zależy od przeznaczonych na budowę funduszy i przewidywanego rozmiaru. W dalszej części wpisu przekażemy niejeden pomysł na zadaszony taras. Sam zdecyduj, czy któryś z nich sprawdzi się na Twojej powierzchni!

Czy warto robić zadaszenie tarasu?

Jak najbardziej, zamontowanie konstrukcji ochronnych jest przydatną opcją dla domowników. Wykonuje się je głównie po to, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i wystawionemu na zewnątrz wyposażeniu. Użytkownik nie odczuje wpływu deszczu i śniegu, przez co ma dla siebie dodatkowe miejsce do relaksu przez cały rok. Zrealizowanie dobrego pomysłu na zabudowę tarasu nie dopuści do zawilgocenia czy blaknięcia mebli i dekoracji. Tę funkcję spełniają w mniejszym lub większym stopniu zarówno stałe, jak i tymczasowe propozycje, z którymi przed zakupem należy się bliżej zapoznać.

Pomysły na nowoczesne zadaszenie tarasu. TOP 7 propozycji

Znalezienie odpowiedniego pomysłu na taras zadaszony nie musi być trudne. Wystarczy określić swoje oczekiwania, dowiedzieć się, jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów. Pomóc w tym może producent lub wykonawca konstrukcji.

Pergola tarasowa

Jedną z najpopularniejszych alternatyw jest standardowa pergola tarasowa. Tworzy się ją z drewna lub aluminium, co ułatwia dopasowanie jej do stylu budynku. Coraz częściej w użytku pojawiają się regulowane lamele, które służą do szybkiej kontroli nasłonecznienia. Wariant aluminiowy jest odporny na korozję i nie wymaga wielkich nakładów pieniężnych na utrzymanie.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Lekki i wytrzymały poliwęglan należy do tworzyw przystosowanych do zadaszeń przydomowych. Dzięki wysokiej przepuszczalności światła taras nie traci naturalnej jasności, jak ma to miejsce w przypadku blaszanych konstrukcji. Ten materiał też nie powoduje hałasu, gdy obijają się o niego krople z deszczu.

Szklana zabudowa tarasu

Pomysł na zadaszenie tarasu z wykorzystaniem szklanych ścian poleca się, kiedy rezultat ma być minimalistyczny. Struktura wzmocniona hartowanym szkłem jest trwała, odporna na zarysowania i nie sprawia problemów przy czyszczeniu. Przede wszystkim zachowuje właściwości ochronne bez ograniczania dostępu światła do wewnątrz.

Drewniane zadaszenie tarasu

Drewno naturalnie się wpisuje w aranżacje tarasów przy domach jednorodzinnych i w ogrodach. Najczęściej stosuje się gatunki odporne na wilgoć np. modrzew czy sosna. W tym wypadku należy pamiętać o regularnej impregnacji, za co jednak otrzyma się ciepłe i przytulne miejsce do wypoczynku.

Markizy tarasowe

Jeśli nie da się zastosować stałego zadaszenia, można się zdecydować na markizy, których cechą charakterystyczną jest elastyczność. Składane płótno da się szybko zwinąć i zasłonić przestrzeń przed nadmiarowym słońcem i lekkim deszczem. Na rynku dostępne są wersje manualne i automatyczne.

Płyty bitumiczne

Niedrogim i funkcjonalnym rozwiązaniem dla niewielkich tarasów są płyty bitumiczne. Ich zaletami jest dobre tłumienie hałasów i spływ wody deszczowej. Mają wysoką wytrzymałość na wysokie i niskie temperatury, a pozostają przy tym lekkie i nie potrzebują wznoszenia dużych konstrukcji.

Zielone zadaszenie tarasu

Wyjątkowym i naturalnym pomysłem na taras zadaszony jest umieszczenie na nim zielonej roślinności. Poza walorami estetycznymi pełni ona funkcję żywej izolacji termicznej i akustycznej. W tym celu stosuje się najczęściej florę odporną na zmienne warunki pogodowe – trawy, mchy i sukulenty.

Pomysły na tymczasowe zadaszenie tarasu

Nie zawsze zachodzi potrzeba na stałe zadaszenia tarasów. Czasami optymalne będzie powieszenie tymczasowej osłony, którą można łatwo zdjąć i przestawić. Podobne panele są zazwyczaj tańsze i elastyczniejsze.

Stałe a tymczasowe zadaszenie tarasu – które jest lepsze?

Decyzja odnośnie do stałego a tymczasowego zadaszenia zależy głównie od budżetu, oczekiwań i predyspozycji związanych z architekturą domu. Permanentne rozwiązania są bardziej kosztowne i wymagają profesjonalnego montażu w miejscach często użytkowanych i do ewentualnej naprawy czy wymiany potrzebny jest specjalista.

Jakie zadaszenie na taras jest najtańsze?

Kiedy priorytetem jest osiągnięcie jak najniższych kosztów, lepsze są mobilne alternatywy. W niskiej cenie można dostać:

  • Żagiel przeciwsłoneczny – wykonany z wodoodpornej tkaniny, łatwy w montażu i demontażu. Doskonale chroni przed słońcem i umiarkowanym deszczem.
  • Parasol przeciwsłoneczny – klasyczne i niedrogie rozwiązanie, które można ustawić w dowolnym miejscu. Warto wybrać model z regulacją kąta nachylenia.
  • Markiza wolnostojąca – lekka konstrukcja, którą można przenosić w zależności od potrzeb. Montowana na stelażu, zapewnia dobrą ochronę przed słońcem.
  • Namiot ogrodowy – popularny na imprezy plenerowe, łatwy do rozstawienia, choć mniej stabilny przy silnym wietrze.
  • Pawilon tarasowy – stabilniejszy niż namiot, często wyposażony w boczne zasłony chroniące przed wiatrem.

Czy na zadaszenie tarasu potrzebne jest pozwolenie?

Budowa zadaszenia na taras zazwyczaj nie wymaga pozwolenia, jednak w niektórych przypadkach konieczne może być zgłoszenie takiego zamiaru, o czym jest wspomniane w art. 29 ust. 1 pkt ustawy o prawie budowlanym. Decydują o tym powierzchnia zadaszenia oraz sposób jego posadowienia.

Pozwolenie nie jest wymagane, gdy:

  • zadaszenie ma powierzchnię do 35 m²,
  • konstrukcja jest wolnostojąca i nie ingeruje w strukturę budynku.

Zgłoszenie jest konieczne, jeśli:

  • zadaszenie o powierzchni do 35 m² jest połączone z budynkiem, ale nie wpływa na jego konstrukcję.

Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy:

  • zadaszenie przekracza 35 m² powierzchni,
  • konstrukcja ingeruje w strukturę budynku, np. poprzez trwałe połączenie z jego elementami nośnymi.

 

Wybranie pasującego pomysłu na zadaszony taras nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje, ponieważ w sklepach można znaleźć wiele różnorodnych wariantów do ogrodów i małych przydomowych przestrzeni. Zabudowy dzieli się na stałe i tymczasowe, które różnią się mobilnością, ceną i wytrzymałością. Wybiera się je przez określenie funkcji, jakie ma pełnić osłona i jak często wychodzi się na taras na dłuższą chwilę.